strzałka do góry
LOGO

 

news

Jak zlikwidować konto osobiste w banku?

2014-11-11

źŸródło: mareiały własne

Znalazłeś lepszą ofertę konta osobistego, ale martwisz się o żmudne formalności zamknięcia obecnego rachunku? Otworzyłeś konto bankowe przez internet, nie korzystasz z niego i obawiasz się kar za przedwczesną likwidację konta? Podpowiadamy - jak szybko i bez konsekwencji zlikwidować nieużytkowany rachunek osobisty.

Niższe opłaty, darmowa karta debetowa bez warunku kwotowego transakcji, lepsze warunki kredytu odnawialnego w rachunku, czy korzystniejsze oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie – to jedne z licznych korzyści, jakich można być uczestnikiem, gdy przenosimy rachunek bankowy do konkurencji lub korzystamy z nowej oferty banku. Niestety banki często stosują politykę ,,wabika” wobec nowych klientów oferując promocyjne produkty bankowe, kosztem zaniedbywania tych stałych i lojalnych użytkowników. Nie dziwi zatem fakt dość sporej migracji wśród klientów bankowych. Dla tych, którzy planują przejść do konkurencji, a obawiają się konsekwencji odejścia z obecnego banku przygotowaliśmy krótki poradnik.

Kiedy banki karzą klienta za odejście?

Klient otwiera konto bankowe, bo skusiła go nagroda rzeczowa lub wysokooprocentowane saldo rachunku. Po kilku tygodniach użytkowania rachunek przestaje być potrzebny i generuje zbyteczne koszty prowadzenia. Klient decyduje się na zamknięcie rachunku i przejście do konkurencji. W tym momencie może pojawić się pułapka, bo część banków dosłownie karze klientów za odejście.  Kary przybierają postać prowizji za wcześniejsze zamknięcie rachunku lub niespełnienie warunków promocji.

Przykładowo jeden z banków kuszący klientów otwarciem konta z nagrodą rzeczową wymaga od jego posiadacza prowadzenia go przez okres 24 miesięcy, jeżeli klient zerwie umowę przed czasem jest zobowiązany do zwrócenia równowartości nagrody rzeczowej. Inne banki mogą nakładać kary pieniężne za likwidację rachunku przed wymaganym w umowie terminem np. w okresie do 3 miesięcy od otwarcia konta. Konta z tzw. premią za aktywne użytkowanie mogą zawierać obostrzenia, iż niespełnienie warunków promocji skutkuje obowiązkiem zwrotu uprzednio wypłaconych miesięcznych premii ze strony banku.

Czy bank ukarze mnie za zerwanie umowy?

Jeśli klient jest długoletnim posiadaczem konta w jednym banku, to kary za zerwanie umowy praktycznie nie ma.

Inaczej sprawa wygląda z rachunkami osobistymi otwartymi w promocji lub stosunkowo niedawno. Jeżeli planujemy taki rachunek zamknąć warto jest przewertować umowę, którą podpisywaliśmy z bankiem o prowadzenie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego i sprawdzenie aktualnej tabeli opłat i prowizji. Wszelkie informacje na temat likwidacji rachunku oraz ewentualnych kar otrzymamy również w placówce banku lub pod infolinią.

Inaczej sprawa wygląda jeśli konto osobiste jest ,,dodatkiem” do innego produktu bankowego np. kredytu hipotecznego. Wówczas przedwczesne zerwanie umowy może skutkować np. podwyższeniem oprocentowania kredytu lub koniecznością zwrotu prowizji za udzielenie kredytu, która była pominięta, gdy decydowaliśmy się na skorzystanie z pakietu – kredyt hipoteczny z prowizją 0 % i kontem osobistym.

Jak zlikwidować konto osobiste?

Umowa o prowadzenie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego zawierana jest na piśmie, zatem podobny tryb obowiązuje przy rozwiązaniu umowy z bankiem o prowadzenie konta. Jeżeli nie wybieramy się osobiście do banku, żeby zamknąć rachunek należy wysłać listem poleconym na adres banku wypowiedzenie umowy rachunku. Większość banków na własnej stronie internetowej lub serwisach transakcyjnych udostępnia klientom wzory pism z wypowiedzeniem umowy.

Tu zajdziesz wzór wypowiedzenia umowy

Od momentu, gdy bank otrzyma oświadczenie o wypowiedzeniu umowy od klienta ma zazwyczaj 30 dni na likwidację konta. W tym czasie klient winien jest spłacić wszelkie zobowiązania wobec banku wynikające np. z pobierania opłat za prowadzenie, czy spłatę salda debetowego na rachunku. Warto również wiedzieć, iż zgodnie z art. 60 ustawy o prawie bankowym:

Jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.

Przeniesienie konta bankowego

Na wzór sieci telefonii komórkowych, chcących pozyskać nowego klienta, również banki wprowadziły opcję przeniesienia ROR-u. Wszelkie formalności z zamknięciem rachunku w poprzednim banku poprowadzą za klienta pracownicy nowego banku. Przeniesienie konta może wiązać się również z możliwością przeniesienia historii rachunku z poprzedniego banku, co wiąże się z wieloma przywilejami np. uzyskanie szybkiego kredytu bez zaświadczeń o zarobkach.

W zgodzie z zasadą, iż każdy grosz zaoszczędzony, to grosz zarobiony – nie wahaj się zamknąć konto, które masz od lat w jednym banku, a ten obciąża Cię za nie wysokimi kosztami. W standardzie są już darmowe krajowe przelewy internetowe, bezpłatne prowadzenie, czy tania karta debetowa. Czas jaki poświęcisz na sprawdzenie umowy oraz likwidację obecnego rachunku, czy wizytę w banku może zaowocować oszczędnościami rzędu kilkuset złotych rocznie! Konta osobiste za 0 zł znajdziesz w naszym najnowszym zestawieniu – TOP 5 Kont za 0 zł.

 

 

 

Marzena Janowska

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

26 Wrzesień 2018 ( Środa )

Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB