strzałka do góry
LOGO

 

news

Które banki oferują darmowe wypłaty za granicą

2014-06-23

źŸródło: mareiały własne

W ramach przygotowań do zagranicznego wyjazdu warto sprawdzić jakie dodatkowe koszty związane z wypłatami gotówki za granicą przewiduje nasz bank. Tego typu operacje bowiem mogą wiązać się z opłatami, o których w Polsce nawet nie myślimy. 

Większość z nas przyzwyczaiła się już do darmowych wypłat z krajowych bankomatów. Takie rutynowe podejście do kwestii płatności podczas zagranicznych wojaży może nas jednak sporo kosztować.

Sprawdźmy zatem które banki oferują darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów.

Podczas naszego badania przeanalizowaliśmy 10 najkorzystniejszych naszym zdaniem ofert kont osobistych, które są obecnie dostępne na polskim rynku. Okazało się, że dokładnie połowa z nich gwarantuje swoim klientom bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

W których bankach nie zapłacimy ani grosza za wypłaty z zagranicznych bankomatów:

Zobaczmy teraz jak prezentują się tabele opłat w pozostałych sprawdzonych przez nas bankach:

  • Konto z Lwem Direct (ING Bank) -  Bank pobiera 3 % kwoty wypłaty od każdej wypłaty zrealizowanej poza granicami kraju.
  • eKonto (mBank) – Bank pobiera prowizję w wysokości 3% kwoty wypłaty, przy czym minimalna wartość to 9 zł.
  • Proste Konto Osobiste (Meritum Bank) – Bank nalicza zryczałtowaną kwotę 10 zł od każdej operacji.
  • Konto Godne Polecenia (BZ WBK) – Bank pobiera równowartość 5 zł + 2,8% za przewalutowanie transakcji, jeśli została dokonana w walucie innej niż waluta rachunku.
  • Konto Prywatne (Inteligo) – Bank nalicza prowizję w wysokości 3%, przy czym  minimalna kwota to 10 zł.

Zachęcamy również do przejrzenia innych ofert dobrych kont osobistych, które opisujemy na naszej stronie.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO ZESTAWIENIA KONT

Pamiętajmy o kosztach związanych z przewalutowaniem środków na naszym koncie.

Podczas płatności kartą w Polsce mechanizm działania jest dosyć prosty, z naszego konta zabierana jest bowiem dokładnie taka kwota transakcji, jaką wprowadziliśmy. Nieco inaczej wygląda to przy wypłatach za granicą. Do wartości danej transakcji dochodzą bowiem koszty związane z przewalutowaniem, a czasem również dodatkowa prowizja za przewalutowanie (jak w niektórych bankach opisanych powyżej). Wszystko zależy bowiem od tego, jaką walutę rozliczeniową przyjął nasz bank.

Kiedy transakcja realizowana jest w euro (przyjmijmy, że to waluta rozliczeniow naszego banku), dokonywane jest jedno przewalutowanie. Kwota transakcji w euro jest, bowiem zamieniana na złotówki, po kursie naszego banku, który obowiązuje w danym dniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kurs ten jest zwykle mniej korzystny niż ten w kantorze.

Jeszcze bardziej skomplikowana operacja odbywa się w walucie innej niż euro, np. w funtach. Następuje wtedy bowiem podwójne przewalutowanie – z funta na euro i z euro na złote. Pierwsze przewalutowanie następuje po kursie organizacji płatniczej, której logo widnieje na karcie, czyli VISA lub MasterCard. Drugie przewalutowanie, podobnie jak w opisanym wyżej przykładzie, przeliczane jest po kursie wymiany walut obowiązującym w instytucji finansowej, w której posiadamy rachunek.

Warto zatem dowiedzieć się jak wyglądają tabele wymiany walut w naszym banku oraz jaka waluta jest walutą rozliczeniową instytucji, w której posiadamy rachunek.

Reasumując, można śmiało stwierdzić, że na polskim rynku istnieje spory odsetek kont oferujących darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Z naszego badania wynika, że liderem w tej kwestii jest Alior Bank, ale równie korzystne warunki proponuje Deutche Bank oraz Millennium.

Serdecznie zapraszamy na nasz fanpage na facebooku gdzie rozmawiamy na tematy związane z finansami. 

Grzegorz Pławecki

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

26 Wrzesień 2018 ( Środa )

Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB