strzałka do góry
LOGO

 

news

Nowe zasady kredytu studenckiego

2016-08-05

źŸródło: pixabay.com

Studenci będą mogli odetchnąć z ulgą ponieważ, wzrosła górna kwota kredytu studenckiego przy jednoczesnym skróceniu czasu oczekiwania na wypłatę. Zmiany te są skutkiem rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wejdą w życie już od połowy sierpnia 2016 roku.

Kredyt studencki, dzięki dopłatom z budżetu państwa jest jednym z najtańszych produktów kredytowych oferowanych przez banki. Przez cały okres studiów nie jest on w ogóle oprocentowany, a obowiązek jego spłaty rozpoczyna się dopiero po zakończeniu nauki. Wtedy też następuje naliczanie odsetek kredytowych, które wynoszą około 1% w skali roku.

Dotychczas student mógł się ubiegać o 600 lub 800 zł miesięcznego wparcia. W nowym roku akademickim dostępne będą dodatkowo transze w wysokości 400 i 1000 zł. Dzięki temu, każdy student będzie mógł dopasować wysokość kredytu do swoich indywidualnych potrzeb, wiadomo bowiem, że koszty utrzymania różnią się w zależności od miast. Nowością jest również możliwość zmiany wysokości miesięcznej transzy w czasie trwania umowy.

Znacząca zmiana dotyczy również terminów. Do tej pory wnioski można było składać dopiero po uzyskaniu statusu studenta, teraz taką możliwość będą mieli również kandydaci na studentów. Wnioski będzie można składać od 15 sierpnia do 20 października. Bank natomiast będzie miał czas do 20 listopada na sprawdzenie zdolności kredytowej. W ubiegłych latach banki musiały podpisać umowę do końca marca następnego roku, w tym roku będą miały na to czas tylko do 31 grudnia. Ma to przyspieszyć moment wypłacania pierwszych pieniędzy dla studentów i ułatwić im rozpoczęcie studiów. Przed zmianami pierwsze wparcie finansowe studenci otrzymywali zazwyczaj dopiero w lutym lub nawet w marcu co przysparzało im wielu problemów.

Warunki uzyskania kredytu studenckiego pozostają bez zmian. Należy rozpocząć studia przed 25 rokiem życia oraz spełniać kryterium dochodowe, które w roku akademickim 2016/17 wynosi 2500 zł na osobę w rodzinie. Do uzyskania kredytu niezbędny jest również żyrant, który zabezpieczy spłatę kredytu. Jeżeli jednak student będzie miał problemy ze znalezieniem takiej osoby, może zwrócić się o udzielenie poręczenia do Banku Gospodarstwa Domowego.

Banki które oferują kredyty kupieckie to: PKO Bank Polski S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A..

Aleksandra Hirsch

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

17 Październik 2018 ( Środa )

Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB