strzałka do góry
LOGO

 

news

Nowy wariant ustawy – czy banki zwrócą spread?

2016-08-04

źŸródło: mareiały własne

Od jakiegoś czasu politycy, zwłaszcza w okresie przedwyborczym - prześcigali się w pomysłach jak pomóc kredytobiorcom frankowym. Aktualnie projekt prezydenckiej ustawy w tej kwestii został ograniczony do zwrotu nienależnie pobranego spreadu dla wszystkich kredytobiorców walutowych. Jakie są odgraniczenia? Kto może starać się o zwrot? 

Projekt ustawy mający na celu pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich został skorygowany – obecnie pomoc ta ma przyjąć postać zwrotu nienależnie pobranego przez banki spreadu walutowego dla kredytów zaciągniętych w okresie od 1 lipca 2000 roku do 26 sierpnia 2011 roku. Limit zwrotu dotyczy kwoty kredytu do 350 000 zł na jednego kredytobiorcę, czyli dla współkredytobiorców będzie to kwota do 700 000 zł. Co warte podkreślenia o zwrot będą mogli ubiegać się nie tylko kredytobiorcy zaciągający kredyt we franku szwajcarski, ale również innych walutach.

Zwrotowi podlegać będzie spread, który był naliczany przez banki w sposób niezgodny z prawem. Ustawodawca jednak dopuszcza możliwość naliczania przez banki marży na poziomie maksymalnie 0,5 % w stosunku do relacji walutowej ceny kupna i sprzedaży danej waluty ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

O zwrot spreadu będą mogli  ubiegać się nie tylko klienci indywidualni ale również firmy  (osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) – przy pewnych jednak zastrzeżeniach.  Jeżeli firma posiada kredyt walutowy ale odsetek nie zaliczała do kosztów uzyskania przychodu, a cel kredytowy nie podlegał odpisom amortyzacyjnym.

Zwrotowi podlegać będą również spready kredytów walutowych spłaconych, wygasłych lub tych które podlegały egzekucji -  banki wówczas wypłacą środki finansowe klientowi. W przypadku aktywnych kredytów kwota zwrotu pomniejszy kapitał kredytowy pozostały do spłaty. 

Jeśli ustawa wejdzie w życie, klienci banków będą mieli pół roku na złożenie wniosku do banku o wyliczenie kwoty nadpłaconych spreadów, banki natomiast dostaną 30 dni na odpowiedz. Po uzyskaniu odpowiedzi klient będzie musiał złożyć wniosek o pomniejszenie kapitału kredytowego pozostałego do spłaty o kwotę wyliczonego zwrotu. Klient będzie musiał złożyć ten wniosek w ciągu roku od uzyskania odpowiedzi od banku. Zwrot spreadu nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. 

Zmiany pomocy frankowiczom zmienne sa w czasie – wprowadzenie tej ustawy niejako powoduje, ze ustawodawca pośrednio przyznaje się do tego, ze banki naliczały spread w sposób niezgodny z prawem. Czy ustawa ma szanse na wejście w życie? Poczekamy – podobne pomysły już były, niestety nie zostały przyjęte. 

POŻYCZ DO 1000 ZŁ ZA 0 ZŁ

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

17 Październik 2018 ( Środa )

Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB