strzałka do góry
LOGO

 

news

Tanie zakupy z Chin, czyli o AliExpress słów kilka

2015-06-24

źŸródło: mareiały własne

W Internecie mają taniej – powiedzenie tak lubiane przez kupujących, a znienawidzone przez stacjonarnych sprzedawców, na dobre zagościło na ustach przeciętnego konsumpcjonisty. To prawda - w Internecie mają taniej, a na AliExpress, potocznie nazywanym „chińskim allegro” lub „azjatyckim ebayem” - najtaniej. Posrebrzany pierścionek za 50 centów lub damska bielizna za dwa dolary – to standard produktów sprzedawanych na azjatyckiej platformie handlowej AliExpress. Czy warto robić zakupy? Jak bezpiecznie płacić za przedmioty? 

Stereotypowe podejście do chińskich wyrobów oraz awersja do zamawiania przedmiotów z odległych zakątków kuli ziemskiej,  może stanowić poważną przeszkodę na drodze rozkoszowania się tanimi przedmiotami z Chin. AliExpress oferuje szeroki katalog produktów w bardzo niskich cenach. Sprawdzamy jak i czy warto kupować na największej azjatyckiej platformie handlowej.

Krótka historia AliExpress 

Chiński eBay, czyli potoczna nazwa dla AliExpress, został uruchomiony w 2010 roku z ramienia grupy handlowej Alibaba (posiadaczy kilku mniejszych platform handlowych). W niespełna 5 lat AliExpress stała się największą platformą sprzedaży produktów chińskich producentów. Na AliExpress można kupić niemalże wszystko, od wyrobów jubilerskich, po ubrania, wyposażenie domu czy ogrodu, na częściach do samochodów skończywszy. Wszystkie przedmioty sprzedawane na azjatyckim allegro, są o kilkadziesiąt procent tańsze od ich zagranicznych odpowiedników. Taniość z AliExpress wynika z niskich kosztów wytworzenia wyrobów chińskich, pominięcia pośredników i importerów oraz prowadzenia sprzedaży wyłącznie internetowej, która nie wymaga ponoszenia kosztów najmu lokalu, czy zatrudnienia sprzedawców. 

Jak kupować na AliExpress?

Pierwszym krokiem przed dokonaniem pierwszego zakupu na AliExpress, jest konieczność założenia konta w serwisie sprzedażowym. Twórcy platformy dla ułatwienia zakupów dokonywanych w Polsce oraz innych zakątkach świata uruchomili wersję strony w kilkunastu językach, w tym polskim. Z prawego górnego rogu nabywca po wejściu na stronę główną AliExpress, może wybrać odpowiadającą mu wersję językowa oraz walutę, która określa wartość sprzedawanych towarów. Nie ma jeszcze polskich PLN-ów, ale kupujący w Polsce mogą wybrać walutę podstawową serwisu, czyli USD lub euro. 

Rejestracja na AliExpress przebiega bardzo podobnie, jak na polskich platformach sprzedażowych. Po kliknięciu w ikonę ,,Dołącz za darmo” lub ,,JoinFree” zostaniemy automatycznie przekierowani do procesu rejestracji. We wstępie podajemy adres e-mail oraz wyrażamy zgodę na warunki korzystania z serwisu AliExpress. Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany link aktywacyjny. Po kliknięciu w link aktywacyjny zostaniemy poproszeni o podanie swojego imienia oraz nazwiska i ustanowienia hasła dostępu do serwisu – nie należy używać polskich znaków.

AliExpress jest bardzo intuicyjny, a rozmieszczenie kategorii sprzedażowych i sposób prezentowania towarów niemalże tożsamy z polskimi platformami handlowymi. Z lewej strony widoczne są kategorie produktowe, a w lewym górnym rogu można wpisać szukany przedmiot. 

Zasady bezpiecznych zakupów na AliExpress, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

  1. Ilość dotychczasowo kupionego towaru – przy każdej aukcji podana jest ilość sztukowa danego towaru, który został już sprzedany – im więcej dany sprzedawca sprzedał, tym większa pewność, iż towar jest dobry. Dla ułatwienia, podana jest również procentowa wartość – czyli liczba zadowolonych klientów z zakupionego towaru.
  2. Ocena sprzedawcy, czyli rating – cecha tam mówi nam o ilości ocen sprzedaży, pozytywnych komentarzy lub procent zadowolonych z zakupów klientów.
  3. Sprzedawca – store – warto przed zakupem bliżej przyjrzeć się samemu sprzedawcy, czyli od kiedy jest aktywny na AliExpress, poznać feedback, czyli opinie pośrednich kupujących lub poznanie opinii o konkretnym towarze, który chcemy zakupić. 

Gdy jesteśmy już pewni, ze sprzedawca i dany towar jest dobry, należy złożyć zamówienie. Upewnij się co do kosztów wysyłki (większość sprzedawców oferuje darmową wysyłkę – wówczas jednak musimy odczekać nawet do 60 dni na dostawę – zazwyczaj jednak trwa to do 21 dni), ilości zamówionego towaru (cześć sprzedawców gdy oferuje niskie jednostkowe ceny wymaga złożenia zamówienia hurtowego w ilości minimum 10 sztuk) oraz ceny (niektóre kategorie produktów sprzedawane są w zestawach – stąd w informacji podawany jest czasami zakres cenowy).

Po złożeniu zamówienia należy przejść do płatności – kupujący może wybrać miedzy zwykłym przelewem bankowym lub zapłacić kartą debetową lub kredytową. Tradycyjny przelew będzie droższy i opóźni finalizację transakcji. Karta kredytowa lub debetowa jest szybszą i wygodniejszą opcją – zwrócić jednak należy uwagę na koszty przewalutowania w naszym banku oraz ewentualnych opłat za płatności internetowe. Jeśli zamierzamy być aktywnym kupującym na AliExpress, możemy rozważyć założenie konta walutowego i kupno dolarów lub euro w kantorach internetowych.

Po sfinalizowaniu transakcji, dostaniemy od sprzedającego potwierdzenie. Przesyłkę wysyłaną do nas, możemy śledzić na bieżąco logując się do swojego konta na AliExpress. Przesyłka wysłana za darmo powinna dotrzeć w ciągu maksymalnie miesiąca, jeśli będzie zgodna z opisem, kończymy transakcje i możemy wystawić opinie sprzedającemu. Jeżeli przesyłka nie spełnia naszych wymagań, nie kończymy transakcji tylko wysyłamy wiadomość do sprzedającego z opisem problemu w języku angielskim.

Co z cłem i VAT-em za towary zakupione na AliExpress?

Towary zamawiane na AliExpress pochodzą z Chin. Według aktualnie obowiązujących przepisów – towary pochodzące z krajów trzecich w stosunku do Unii Europejskiej obarczone są koniecznością uiszczenia cła. Bez względu na to, czy towar został zakupiony, czy jest prezentem, czy jest nowy lub używany oraz czy zakupione zostały dla celów własnych, czy do odsprzedaży – wysyłane pocztą z Chin traktowane będą jako import towaru. Na zakup z AliExpress nie będzie nałożone cło, jeśli wartość przedmiotu nie przekracza 150 euro i nie jest to wyrób:

  • tytoniowy,
  • alkohol,
  • perfumy lub wody perfumowane.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w tym zakresie są nieco bardziej skomplikowane. Z konieczności naliczenia i odprowadzenia podatku VAT na towar zakupiony z AliExpress, będą zwolnione przesyłki, których realna wartość nie przekracza 45 euro,  a wysyłka towaru ma charakter niehandlowy, czyli sprzedawany jest przez osobę fizyczną z Chin do osoby fizycznej z Polski. Dlatego też nie dziwi nikogo fakt, iż wszystkie przedmioty wysłane z AliExpress oznaczone są jako prezenty o zadeklarowanej wartości mniejszej niż 45 euro.

Marzena Janowska

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

17 Październik 2018 ( Środa )

Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB