strzałka do góry
LOGO

 

news

Wonga.com vs. Vivus.pl – porównanie gigantów rynku

2014-10-02

źŸródło: mareiały własne

Na rynku mikropożyczek zrobiło się dość tłocznie. W samej ofercie Bankieria.pl znajduje się aż 33 firm pożyczkowych, które nie wyczerpują katalogu dostępnych na polskim rynku pożyczek chwilówek. Konkurencja narasta, firmy biją się o klienta, podpatrują rozwiązania promocyjne liderów, klient traci rozeznanie w tym co ,,dobre” i ,,sprawdzone”.

Pożyczki chwilówki mają swoich przeciwników oraz zwolenników. W zgodzie z podstawową regułą ekonomii – popyt rodzi podaż – abstrahujemy od subiektywnych pobudek klientów, zaciągających pożyczki na chwilę, a bliżej przyglądamy się obiektywnym wyznacznikom, świadczącym o jakości danej firmy pożyczkowej, aby ułatwić czytelnikom wybór dobrej oferty.

Przeprowadzimy porównanie dwóch firm - niekwestionowanych liderów mikropożyczek - firmy Vivus.pl oraz Wonga.com na 5 płaszczyznach:

 1. Pierwsza pożyczka gratis – pod lupą – oceniamy ofertę jaką przygotowały firmy dla nowych klientów.
 2. Wymagania – pod ocenę podajemy wymagania, jakie stawia klientom firmy,
 3. Kolejne pożyczki oraz ich koszt,
 4. Pieniądze w 15 minut – sprawdzamy szybkość przelewów,
 5. Elastyczność – oceniamy dopasowanie oferty produktowej do wymagań klienta.

1 - Pod lupą pierwsza pożyczka gratis

Jedną z kopiowanych przez konkurujące o klienta firmy pożyczkowe praktyk, jest tzw. pierwsza pożyczka gratis. Vivus.pl daje najwięcej, bo 1 400 zł na okres do 30 dni za darmo; Wonga.com deklasuje rynek wydłużonym okresem spłaty – udziela nowym klientom do 750 zł na 60 dni za 10 zł.

Jeżeli szukamy maksymalnie wysokiej pożyczki na rynku – Vivus.pl wygrywa. Porównując jednak do kosztu pożyczki 750 zł na okres 60 dni – w Vivus.pl za pierwszy miesiąc nie zapłacimy nic:

 • przedłużenie pożyczki na kolejny okres to już koszt 142,5 zł lub
 • oddamy pożyczkę i po 7 dniach pożyczymy ponownie 750 zł na 21 dni wówczas zapłacimy 84,70 zł.

Od Wonga.com otrzymamy 750 zł na 60 dni za 10 zł. W kategorii – pierwsza pożyczka gratis Vivus.pl otrzymuje 3 pkt za wysokość pożyczki – Wonga.com 5 pkt za długi okres spłaty.

 

2 - Jakie wymagania?

W obszarze wymagań stawianym przez firmę swoim klientom na tle Vivus.pl, Wonga.com wyróżnia się brakiem minimalnego wieku potencjalnego pożyczkobiorcy – do wzięcia pożyczki wystarczy wyłącznie dowód osobisty. Vivus.pl obsługuje klientów w wieku od 20 do 75 lat. Obydwie firmy weryfikują klienta w najpopularniejszych bazach dłużników (BIG, KRD, ERIF, ZFP) oraz sprawdzają historię w Biurze Informacji Kredytowej. Na tym etapie oceny, firmie Vivus.pl przyznajemy 1 pkt, Wonga.com otrzymuje 2 pkt .

3- Kolejna pożyczka i jej koszty

Maksymalna pożyczka dostępna jest w firmie Vivus.pl – do 3 500 zł, przy czym kwota ta dostępna jest od piątej pożyczki. Wonga.com udziela pożyczek do 2 500 zł, limit ten jest dostępny już od drugiej pożyczki. Obydwie firmy otrzymują po 2 pkt .

Dla porównania oferty, zakładamy chęć pożyczenia kwoty 1000 zł na okres 15 dni, koszty pożyczki prezentują się następująco:

 • Wonga.com – pożyczamy 1000 zł – po 15 dniach oddajemy 1164,93 zł,
 • Vivus.pl – pożyczamy 1000 zł - po 15 dniach oddajemy 1095 zł.

Na etapie kolejnej pożyczki, Vivus.pl obciąża klienta mniejszymi odsetkami aniżeli Wonga.com – układ przyznanych punktów 2:1. Warto również wspomnieć o programie korzyści od Wonga.com, który oferuje dla stałych, terminowo spłacających swoje zobowiązania wobec firmy klientów – rabaty kosztowe nawet do 57 %. Stali klienci mogą liczyć np. na pożyczkę 500 zł na okres 30 dni, w zależności od segmentu premiowego, za koszt odsetek od 116  zł do  63 zł. Vivus.pl nie posiada programu lojalnościowego. Przyznajemy kolejny punkt dla Wonga.com.

Na etapie oceny kolejnej pożyczki – Wonga.com otrzymuje w sumie 4 pkt, Vivus.pl również 4 pkt .

4 - Pieniądze w 15 minut – standard, czy ściema?

Firmy udzielające pożyczek na chwilę są drogie, w porównaniu do kredytów bankowych mają jednak zasadniczą przewagę nad bankami – pieniądze na koncie mamy w 15 minut – tak przynajmniej brzmią ich oferty reklamowe. Czas oczekiwania na przelew od firmy, uzależniony jest między innymi od posiadania rachunku bankowego w tym samym banku, co firma udzielająca pożyczki. Wonga.com posiada rachunki w 28 bankach w Polsce, natomiast Vivus.pl tylko w 9 bankach.

Przyznajemy 3 pkt dla Wonga.com i 1 pkt dla Vivus.pl .

5 – Elastyczność oferty

Pod pojęciem elastyczności oferty, rozumiemy jej możliwość dostosowania się do potrzeb Klienta, zwłaszcza trudności w spłacie pożyczki. W analizie elastyczności pożyczek od Wonga.com oraz Vivus.pl, wzięliśmy pod uwagę następujące kwestie:

 • Możliwość rezygnacji z pożyczki,
 • Możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki,
 • Przedłużenie pożyczki,
 • Szacowany koszt przedłużenia pożyczki 500 zł na kolejne 30 dni.

Zgodnie z obowiązującym prawem klient ma możliwość rezygnacji z pożyczki w ciągu 14 dni od jej zaciągnięcia. Obydwie firmy udostępniają taką możliwość. W kategorii elastyczności oferty firma Vivus.pl wydaje się lepsza – dajemy 4 pkt. Wonga.com dostaje zaledwie 3 pkt. za wysoki koszt przedłużenia spłaty pożyczki, przy czym jest to jedna z niewielu firm, która pożycza na okres nawet 12 miesięcy.  Ponadto, Wonga.com po trzykrotnym przedłużeniu okresu spłaty pożyczki uruchamia indywidualny program restrukturyzacji zadłużenia, aby zapobiec sytuacji, w której klient musiałby borykać się z nadmiernym zadłużeniem i kosztami jego obsługi.

Podsumowanie

W naszej analizie firma Wonga.com uzyskała 17 punktów, co daje jej 4 punkty przewagi nad ofertą Vivus.pl.

Oferta od Wonga.com cechuje się dużą elastycznością w okresie kredytowania (pożyczka ratalna nawet do 12 miesięcy), brakiem ram wiekowych dla klientów oraz szybką realizacją przelewów. Na uwagę zasługuję również oferta dla nowych klientów – 750 zł na 60 dni za 10 zł oraz program ratalny dla stałych klientów, który obniża koszt kolejnych pożyczek – tymi cechami przekonała nas oferta od Wonga.com. Trzeba jednak przyznać, iż Vivus.pl oferuje najwyższą darmową pożyczkę na rynku – 1 400 zł na 30 dni dla nowych klientów, a cechy ich oferty nie odbiegają drastycznie od zwycięzcy naszego porównania.

 

(bankieria.pl) 

news

Przeczytaj również

Najpopularniejsze artykuły w serwisie:Kalendarz

news

26 Wrzesień 2018 ( Środa )

Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Wiadomości

news

AKTUALNOŚCI
Informacje ze świata finansów


kontakt@bankieria.pl   |   +48 58 733 98 09   |   Bankieria Sp. z o.o.   |   ul. Morska 122A, 81-225 Gdynia   |   NIP 958 166 71 23


O NAS |
WSPÓŁPRACA |
REGULAMIN |
|

Jeśli podoba Ci się strona lub artykuł okazał się przydatny – polub Bankieria.pl na FB